Překážky, se kterými se setká většina mladých podnikatelů
Realizace vlastního projektu nikdy není procházka růžovým sadem. Pokud jste navíc mladí, začátky mohou být obzvlášť těžké. Jistotu máte vlastně jen jednu: čeká vás spousta překážek. Jaké nástrahy potkaly vítěze programu Social Impact Award 2020?
A jak je překonali?
Mezi nejčastější nástrahy patří:
- Nerealistická očekávání
I když si myslíte, že máte vše dostatečně rozmyšlené, stejně se objeví komplikace a všechno vám tzv. “spadne na hlavu”. V akceleraci Social Impact Award si všechny kroky pečlivě naplánujete a za pochodu je můžete konzultovat s mentorem a experty.
- Nedostatek sebevědomí
Mít pochyby o sobě a svých plánech, je naprosto přirozené. Ale je nutné se v pocitu, že nejsme dost dobří, neutápět. Připomínejte si, proč jste se vydali vlastní cestou a co všechno už jste za tu dobu překonali. Když se dostanete do komunity Social Impact Award, uklidní vás, že ostatní řeší stejné problémy i starosti.
- Nedostatek kontaktů
“Pokud začínáte se sociálním podnikáním, máte pocit, že nejdůležitější je sehnat finanční prostředky. Ale natrefit na správného člověka je k nezaplacení v jakékoli fázi projektu. S každým kontaktem získáváte přístup k jeho nápadům a radám, partnerům, kolegům či klientům. A právě SIA je ideálním místem na networking. Na mnoho z lidí, které jsme v akceleraci potkali, se obracíme dodnes a právě i díky nim posouváme naši organizaci stále vpřed.” EMOTER
- Nedostatek trpělivosti
“Ať už jsme za vodou,” přeje si možná spoustu začínajících projektů. V dnešní době se ostatní často chlubí svými úspěchy, ale už neukazují, co na cestě za úspěchem museli překonat. Proto se může stát, že jste zklamaní, když hned nedosáhnete toho, co jste si stanovili. Ale právě trpělivost je to, co vás spolehlivě vede k vytouženým cílům. Trénovat ji můžete během tříměsíční letní akcelerace.
- Nedostatek finančních prostředků
I když máte skvělý nápad a nadšené lidi kolem sebe, potřebujete nějaké peníze do začátku. V akceleraci vás experti naučí, jak sestavit funkční a hlavně udržitelný byznys plán přímo na míru vašemu projektu. Pro každého je řešení jiné – někdo ušetří na provozu, někdo získá investora, jiný potřebuje zdvojnásobit zisky – platí, že víc hlav víc vymyslí.
- Snaha dělat všechno sám
“Jednou jsem někde četla, že šéf je ten, který kolem sebe shromažďuje lidi, kteří vědí více než on. A má to něco do sebe. Trvalo nám celkem dlouho odhodit zažité stereotypy „udělám si všechno sám, protože o pomoc si říkají jen slaboši,“ „nechci nikoho obtěžovat“ apod. Pokud dlouho setrváte v pozici, kde děláte všechno – od webu po marketing, nejspíš vás čeká pád na dno a nechuť do práce. Pohled se nám v akceleraci změnil – není chyba žádat o pomoc, přiznat nevědomost apod. Naopak je hloupost chtít vše zvládnout sám.” Indiánky
Tým a experti programu Social Impact Award ví přesně, co mladé začínající podnikatele trápí a co potřebují.
Do 26. května máte čas se do programu přihlásit. Přidejte se k inspirativní mladé komunitě a vydejte se na cestu za úspěchem!