Biomasakr dokumentuje experiment s půdou, řepkou a fotovoltaikou. S humorem
Vojta Vild a David Hamr se pustili do odvážného experimentu a chystají netradiční film. O biopalivech, biomase i ničení půdy. Zasadili řepku, nainstalovali panely a ve svém volném čase proměnili pole blízko Liberce ve výzkumnou stanici. Teď chtějí vše, co zjistili, dostat mezi lidi. Usilují nejen o otevření diskuze a ukončení zmatků kolem “bio-věcí”, ale dokonce o změnu v legislativě. Na detaily jsme se zeptali Vojty a taky Pavlíny Boxanové, která s projektem pomáhá.
Ahoj Pájo, jak jsi se dostala do týmu Biomasakru?
Pája: V Impact Hub Brno se pohybuju od roku 2015. Postupem let jsem tady potkala hromadu zajímavých osobností a projektů a s mnohými vytvořila silné a cenné vazby. Když jsem před pár lety začala zkoušet sama podnikat, Impact Hub byl místem, odkud se ke mně začaly sbíhat první zakázky. Jednou jsem tady potkala Vojtu Vilda u kafe. Skromně mi vyprávěl o svém experimentu s pěstováním řepky v rámci bakalářky na téma efektivnost využití fotovoltaiky a biopaliv a mě to nadchlo.
Znám tě především jako ilustrátorku, máš svou značku Glory Box. Co máš společného s řepkou?
Pája: Vůbec nic (smích). Byla jsem principiálním odpůrcem pěstování řepky, aniž bych uměla vysvětlit proč, a tématu biopaliv jsem nerozuměla. O to víc jsem ale hltala každé Vojtovo slovo. A když mi pak po čase Vojta s parťákem Davidem z ničeho nic zavolali, že se chystají sklízet, co zasadili, a jestli se nechci přidat, neváhala jsem. Sbalili jsme do Tesly gumáky, srpy a víno a vyrazili jsme s partou dalších hubích nadšenců do Liberce. Právě tam se kluci rok starali o pole s vlastnoručně vypěstovanou řepkou olejnou, a ta sehrává ve filmu hlavní roli.
V core týmu je dnes také David Němec, další člen Impact Hub Brno. Jak se ten k vám přidal?
Vojtěch: David Němec se k nám přidal po našem vystoupení na akci Impact Hub MashUp. Já a spoluzakladatel projektu David Hamr jsme představovali naši vůbec první prezentaci o Biomasakru a David nám, navzdory našemu nekoherentnímu poloimprovizovanému blábolení na pódiu, po skončení akce nabídl pomoc. Tím, že nás pochopil, prokázal značnou představivost a schopnost orientace v naprostém chaosu, tak jsme ho ochotně přizvali. (smích)
Máte sklizeno, natočeno. Co teď Biomasakr potřebuje nejvíc?
Pája: Získaný filmový materiál je třeba dopracovat a dostat mezi lidi. Má velký přesah. Vojta s Davidem totiž na začátku vůbec netušili, jaký rok s řepkou bude a na co všechno díky vlastní zkušenosti s pěstováním přijdou. Původní záměr se trochu zvrhnul a my odkryli spoustu informací o pěstování biomasy i vytěžování půdy. Dochází k absurdnímu ničení přírody, a to pod rouškou ekologického řešení problematiky pohonných hmot. Takže teď potřebujeme vybrat peníze na dokončení filmu, aby mohl na tato témata plošně upozornit.
Vojta: Narovinu, nejvíce teď potřebujeme peníze. Zahájili jsme Donio kampaň a potřebujeme vybrat 500 tisíc, abychom mohli film dokončit. Udělat film a hlavně rozhovory se specialisty v oboru pořádně prostě něco stojí.
Co je hlavní přidanou hodnotou vašeho dokumentu?
Vojta: Co jsme natočili, nejenže jasně a srozumitelně odkrývá naprosto skandální stav kolem biopaliv v ČR, ale taky říká, co s tím. V podstatě řešíme budoucnost dopravy, nicméně celé téma má také osvětový potenciál. V naší společnosti je spousta zmatku kolem “bio věcí”, tedy nejen bio-paliv, ale taky třeba bio-CNG, bio-plynu nebo elektrárny na biomasu. Korporát toho slova rád zneužívá, aby nám prodal nějakou kravinu, která je ale pro přírodu dobrá jen naoko. Takže filmem chceme tuto mlhu rozehnat a ukázat budoucnost a směr, který opravdu dává smysl. Zároveň celé téma komunikujeme bez dobroserské fanatičnosti a vystresovanosti, naopak s trochou nadsázky, takže je to i zábava.
Máte šanci nastartovat i nějakou pozitivní změnu?
Vojta: Rozhodně. Snažíme se mimo jiné upozornit i na problémy s půdou, které produkce biopaliv umocňuje. Což se děje hlavně proto, aby si pár megakoncernů namastilo kapsu na úkor nás všech. A my chceme nejen otevřít diskuzi, ale taky dosáhnout reálných změn, a proto jednáme s různými vlivnými partnery. Usilujeme o úpravu zákonů, o ukončení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot a o legislativní podporu fotovoltaiky i elektromobility.
Zajímá vás vice o projektu? ? www.biomasakr.cz
Chcete vidět teaser dokumentu? Všechny aktuality na Donio.cz.