Brněnští členové pomáhají díky své appce půl milionu nevidomých

Jak nevidomí rozeznají bankovky ve své peněžence? Víte, čím vším musí projít, když chtějí cestovat? Na světě je 180 měn a zorientovat se v nich může být oříšek pro každého z nás. Martin Douděra a Tomáš Jelínek přišli s revoluční aplikací Cash Reader, která jako jediná na světě neřeší rozeznávání jen velkých měn.

S kamarádem jste v roce 2016 začli tvořit aplikaci Cash Reader, která má aktuálně (rok 2022) už celosvětově přes půl milionu stažení. Jak vás to napadlo?

Oslovil mě nevidomý kamarád, který mi popsal problém s rozpoznáváním bankovek. Běžně používanou pomůckou je totiž plastová šablonka, podle které nevidomý rozpoznává délku bankovky. Hmatem si následně na šablonce přečte její hodnotu.Pokud se tedy nevidomý rozhodne vycestovat, musí si v každé zemi opatřit šablonku pro danou měnu. Věděli jste však, že některé měny mají bankovky s různou hodnotou ve stejné velikosti? Například americký dollar představuje velký problém – všechny bankovky jsou stejně velké a šablonka na rozpoznávání neexistuje.

Jak rozpoznávání peněz ve vaší appce funguje? 

Je to jednoduché, stačí namířit telefon na jakoukoliv bankovku a ona vám hodnotu bankovky i měnu řekne nahlas. Pro větší komfort na veřejnosti nebo pro hluché si pak můžete spustit variantu vibrací. Ukázkové video z aplikace naleznete zde

Jaká je cesta nových bankovek, než se dostanou dostanou k uživatelům? 

Vždy potřebujeme kompletní sadu platných bankovek konkrétní měny. Někdy to může být “oříšek” i pro domorodce, protože ne všechny platné bankovky se běžně používají. Navíc jsou měny, které mají i 5 různých platných edic bankovek. Na začátku jsme měli docela slušně pokrytou Evropu, ale netušili jsme, jak získat bankovky ze vzdálenějších zemí. Naše aplikace se ale začala šířit po diskuzních fórech, článcích a recenzích. Uživatelé, kteří nenašli svou měnu v aplikaci, nám začali psát emaily a pomáhali nám se sběrem bankovek. Funguje to tak, že uživatelé z cizí země nám seženou všechny bankovky dané měny (náklady jim samozřejmě zaplatíme) a my objednáme kurýra, který bankovky vyzvedne přímo u nich doma.

Posílat peníze v hotovosti poštou je ale nezákonné, že? 

Ano, párkrát jsme se ze začátku napálili a poslání “nemaskovaných” peněz nedopadlo dobře. Bankovky ale potřebujeme mít fyzicky u sebe, abychom je prohnali přes náš interní proces, kdy vytváříme neuronovou síť, kterou často aktualizujeme. Sepsali jsme proto příručku pro odesílání a maskování peněz. Zatím nejlépe skrytý balík nám přišel z Kolumbie, kde asi s ukrýváním mají zkušenosti. 😀 Nemohli jsme tam najít bankovky ani my.

Využívá aplikaci i jiná skupina osob než jste původně zamýšleli? 

Ano, díky tomu, že jsme přidali do aplikace identifikaci pomocí vibrací, stala se naše aplikace použitelná i pro hluchoslepé. Vibrace jsou aktivní jen pro rozpoznávání jedné vybrané měny a určují pořadí bankovky, takže pro českou korunu to je 1 vibrace = 100 Kč, 2 vibrace = 200 Kč, atd. Pro nevidomé navíc vibrace zajišťují soukromí při rozpoznávání. Ne vždy uživatel chce, aby lidé v okolí věděli, kolik má zrovna peněz v peněžence. Část uživatelů je slabozraká, proto je aplikace silně kontrastní a reaguje správně i na systémové zvětšení textu.

Jak dlouho trvá vývoj takové aplikace? 

Na appce jsme začali pracovat v roce 2016. Trvalo asi rok, než jsme s aplikací byli spokojeni a začali jsme ji pouštět mezi první lidi. Od té doby ji postupně vylepšujeme až do teď. První spuštění proběhlo pouze v ČR. Pak jsme se přes Evropu rozšířili do celého světa. Poslední roky už se soustředíme hlavně na rozšiřování měn a jazykových mutací. Samotná aplikace se pouze vylepšuje podle zpětné vazby od uživatelů.

Je to vaše full time práce? Z čeho pramení váš zisk?

Cash Reader vznikl jako hobby projekt, na kterém jsme si chtěli vyzkoušet nové technologie a pomoci nevidomým lidem v ČR. To se rychle zvrtlo, protože se nám podařilo udělat dobře fungující aplikaci, o kterou měli zájem v zahraničí. Do té doby jsme investovali do projektu jen náš čas a zkušenosti, pak jsme ale museli začít nakupovat cizí měny, což nás stálo hodně peněz.

Aplikace funguje na principu freemium modelu. Appku si může kdokoliv stáhnout zdarma a vyzkoušet na 14 dní v plné verzi. Poté aplikace rozpoznává nejnižší hodnoty bankovek dané měny. Po zkušební době se může uživatel rozhodnout pro měsíční, roční předplatné nebo doživotní licenci. 

Spolupracujete s nějakými veřejnými subjekty?

V ČR se nám podařilo najít sponzora pro českou korunu. Máme velkou radost, že díky Hello Bank! mají Češi rozpoznávání naší měny zdarma. Spojit se s ministerstvem či Evropskou unií se nám ale zatím nepodařilo.

Po začátku války na Ukrajině jste jako mnoho jiných firem a organizací nabídli své služby lidem z postižených oblastí zdarma. 

Ano, po vpádu Ruska na Ukrajinu jsme uvolnili rozpoznávání ukrajinské hřivny pro všechny zdarma, abychom alespoň takto pomohli nevidomým lidem na Ukrajině v této těžké situaci. Hotovost je v těchto dnech potřeba více než kdy jindy. Pro Ukrajince jsme přidali také možnost rozpoznávat měny zemí, kam často emigrují. Jedná se o měny jako euro, česká koruna, maďarský forint, polský zlotý, atd. 

Je něco co k dalšímu rozvoji aplikace potřebujete?

Našim cílem je rozpoznávat všechny bankovky světa. A pokud možno zdarma pro koncové uživatele. Proto potřebujeme shromáždit co nejvíce platných bankovek. Aktuálně máme 102 měn. Podle Wikipedie jich je aktuálně 180. S tímto nám může pomoci kdokoliv – pokud pojede do země, jejíž měnu ještě nemáme, nebo máte v dané zemi známého, budeme vděční, když nám pomůže posbírat všechny bankovky. Náklady samozřejmě pokryjeme. V druhé řadě hledáme způsob financování, abychom nebyli závislí na příspěvcích od koncových uživatelů. Najít sponzory měn a tím poskytnout aplikaci bez omezení zdarma všem.

OCENĚNÍ CASH READER:

2020: cena Vodafone Rafael

2020: AI for Accessibility Hackathon pod záštitou Microsoftu

2022: mezinárodní ocenění Zero Projekt

Fotka z převzetí ceny v sídle OSN ve Vídni.
předávání ceny v sídle OSN (zleva druhý Martin Douděra, zleva třetí Tomáš Jelínek, zakladatelé Cash Reader)
Zpět na všechny příběhy